Angliában (mint bármely más országban) az embernek csak néhány alapvető dologra van szüksége ahhoz, hogy a nulláról indulva külföldiként munkát vállalni, boldogulni tudjon:
- Állandó lakcímre
- NI számra (társadalombiztosítási- és adószám)
- Munkaszerződésre
- Bankszámlaszámra
Nyilván szépen sorban mindent el lehetne intézni, de az ember néha nem igazán tudja eldönteni, hogy hol kezdje. Az angliai huszonkettes csapdája valahogy így néz ki: NI (National Insurance) számra mindenkinek szüksége van, aki 16 éves elmúlt,és az Egyesült Királyság területén szeretne munkát vállalni. Az NI szám kiváltásának néhány nagyon egyszerű feltétele van, telefonos igénylés során személyes adatokat kell megadni (születési név, idő, nemzetiség, stb.), majd a megadott időpontban személyes elbeszélgetésen kell megjelenni a legközelebbi Jobcentre-ben (munkaügyi központ), a személyazonosság igazolása miatt. A probléma azonban ott kezdődik, hogy (elvileg) az interjú során igazolni kell, hogy a korábban megadott lakcímen jogosan tartózkodunk (közüzemi számlával, banki kivonattal, bérleti szerződéssel, stb.)
Tegyük fel, hogy ezt a lakás bérleti szerződésével szeretnénk megtenni. Lakásbérlésre külföldiként az esetek 90%-ában kizárólag ingatlanirodán keresztül van lehetőség. Az ingatlanirodák viszont leginkább azokat a lakáskeresőket részesítik előnyben, akik meglévő munkaviszonnyal rendelkeznek, és a lakás bérleti díjának megfelelő pénzügyi fedezetet tudnak igazolni. De hogyan tudna valaki megfelelő (angliai munkavállalásból szerzett) jövedelmet igazolni, ha most áll a munkakeresés, munkavállalás előtt?
A munkavállalás alapvető feltétele az NI szám megléte, és természetesen legkésőbb egy hónapon belül fel kell mutatnunk egy helyi bankszámlaszámot, ahova a fizetést el tudják utalni. Bankszámlát nyitni viszont csak akkor van lehetőség, ha az ügyfél fel tudja mutatni a lakcímét és fennálló munkaviszonyát igazoló dokumentumokat (Lakcím esetében bérleti szerződés, munkaviszony esetében munkáltatói igazolás vagy munkaszerződés). A helyzetet még tovább bonyolítja, hogy az angol munkajog értelmében a munkaviszony szóbeli szerződés megkötésével életbe lép, és sok esetben a szerződés írásos formában csak 2-3 héttel a munka tényleges megkezdése után készül el.
Az angol NI szám-lakcím-bankszámla-munkahely anomáliát már sokszor, sok helyen megvitatták, és a saját tapasztalataim is azt mutatják, hogy a rendszerben sok résztvevő bősz egymásra mutogatásával kell szembe néznie az egyszeri külföldi munkavállalónak.