A múlt hétvégén a családdal rövid látogatást tettünk Londonban, így ismét lehetőségem volt a számos londoni múzeum közül (talán) a két leghíresebbet felkeresni.
British Museum
A Brit Múzeumot 1753-ban alapították. Az ír orvos és természettudós, Sir Hans Sloane a végrendeletében II. György királyra hagyta mintegy 71.000 növény- és állatmintát tartalmazó magángyűjteményét valamit a magánkönyvtárát, cserébe 20.000 fontot kért örökösei részére. Az angol parlament még abban az évben törvénybe foglalta a British Museum létrejöttét, majd 6 évvel később a múzeum a nagyközönség számára is látogathatóvá vált. A kiállítási anyag és maga a múzeumépület is folyamatosan bővült. 2000-ben maga a királyné adta át a felújított, egészében üveggel fedett belső udvart, ami Európa legnagyobb fedett közösségi tere. Már maga a belső tér is lenyűgöző látványú, de az élmény igazán az udvar közepén helyt kapó Királyi könyvtár olvasótermében teljesedik ki.
Mára a múzeum a világ egyik legnagyobb emberi kultúrával és történelemmel foglalkozó kiállítóhelyeinek egyike, mely mintegy 13 millió kiállítási tárggyal rendelkezik. Bár ebből egyszerre csak körül-belül 50.000 tárgy, és 4.000 legfontosabb látnivaló kerül kiállításra, a múzeumot lehetetlen egy alkalommal, néhány óra alatt megtekinteni, befogadni.
A kiállítási anyag földrészek és kultúrák szerinti csoportosítása segíti a látogatók tájékozódását. Az anyag kiemelkedő része az egyiptomi múmiagyűjtemény, valamint 1802-ben megszerzett rosette-i kő, melynek segítségével sikerült az egyiptomi hieroglif írást megfejteni. Emellett itt található a világ legnagyobb asszír/mezopotámiai ékírásos gyűjteménye is.
Nyitvatartás:
Minden nap: 10:00-17:30
Pénteken: 10:00-20:30
Zárva: Január 1., December 24.-26.
honlap
National Gallery
A Brit Nemzeti Képtárat 1824-ben alapították, jelenlegi helyét, a Trafalgar tér északi oldalán található klasszicista palotát 1836-1838 között építették. A képtár 2300 festményből álló gyűjteménye főként nyugat-európai festők 13. és 19. század között készült alkotásait tartalmazza.
A képtárban egyaránt megtalálhatók a híres olasz (Boticelli, Tiziano, Michelangelo, stb.) és németalföldi (Rembrant, Cézanne, Van Gogh) mesterek munkái. A festmények korstílusok szerint kerültek elhelyezésre a múzeum több mint 60 termében. Az összes terem bejárása nem kevés időt vesz igénybe, ezért ennél a múzeumnál is érdemes a látogatás előtt megtervezni, mely termeket, szekciókat szeretnénk megnézni. Személyes kedvencem a 43. és 46. terem közötti rész, rengeteg impresszionista és postimpresszionista remekkel, Van Gogh, Monet, Cézanne, Seurat, Gaugain, képeivel. A múzeumban létezik a 30 "legfontosabb" képet bemutató túra, ha csak a főbb pontokra szeretnénk koncentrálni.
Nyitvatartás:
Minden nap: 10:00-18:00
Pénteken: 10:00-21:00
Zárva: Január 1., December 24.-26.
honlap
Mindkét múzeum ingyenesen megtekinthető, ami igen nagy gesztus a múzeumok részéről. Emellett arra kérik a látogatókat, hogy lehetőség szerint minden látogatás alkalmával 5 Ł/€/$/ összegű adománnyal járuljanak hozzá a múzeum fenntartásához. Az ideiglenes kiállítások általában belépődíj ellenében látogathatók.