Rövid történetek. gondolatok, benyomások a sziget hétköznapjaiból merítve

Angliai morzsák

Angliai morzsák

Postai irányítószámok Angliában

2015. december 22. - Leléptem Angliába

Egy angol postai irányítószám (postcode, vagy postal code) első ránézésre bonyolultnak és meglepően hosszúnak tűnik magyar társához viszonyítva. Magyarországon jól megszoktuk, hogy az irányítószám  4 számjegyből áll, és az első számjegy alapján könnyen betájolható az ország egy-egy nagyobb területe (1- Budapest, 2-Budapest környéke, 3-9 pedig az óramutató járásával megegyező irányban körbejárja az ország területét). A nagyobb városok általában "kerek" irányítószámot kapnak, Budapesten pedig a 2-3. számjegyből egyben kiolvasható a hozzá tartozó kerület is.

Angliában betűk és számok kombinációjával megadott irányítószámokat használnak, melyek 5-9 karakter hosszúságúak. Az irányítószám két részből áll, egy külső kódból (outward code), és egy belső kódból (inward code) melyet szóközzel választanak el.

A külső kód egy nagyobb területet határoz meg, a belső kód pedig egy adott postai területen belül pontosítja a címet. Az angol posta 4 színtű területi felosztást határozott meg, a két nagyobb (postai körzet, postai kerület) alkotja a külső kódot, a két kisebb (postai szektor, postai egység) pedig a belső kódot. Ezt a négy egység együtt adja meg a teljes irányítószámot.

Egy példán keresztül így néz ki a felépítés:

SW1W 0NY

Postal area (postai körzet) SW


Balra: Postai körzetek az országban. Jobbra: London és környékének postai körzetei.

 

Az első, vagy az első két karakter. A legnagyobb területi egységet jelöli, kizárólag betűkből áll. Jelenleg 121 postai kerület van, némely egy város területét fedi le (például L-Liverpool), de előfordul, hogy sokkal nagyobb régiót jelent (például BT-Belfast, egész Észak-Írországot lefedő postai körzet). 
A példában ez SW ami South-West Londont jelöli.

Postal district (postai kerület)

A postal area-t követő egy, vagy két karakter, amely vagy egy szám, vagy pedig egy szám és betű kombinációja. Ez egy szűkebb területet jelöl. Gyakran a magát a külső kódot (a postai körzet és a postai kerület együttesét) említik postai kerület néven. Ez a kód kettő-négy karakter hosszú. Ez a példában SW1W.


Az SW1W postai körzet elhelyeszkedése az SW posai kerületen belül.

 

 Postal sector (postai szektor)

A postal discrict-et a szóközt, és a belső kód első karakterét foglalja magában. Ez a karakter csak számjegyből állhat. Ebből következik, hogy minden körzeten belül maximum 10 postal sector van. A példában ez az SW1W 0 kód által jelölt szektor.

Postal unit (postai egység)

A postal sectorhoz további két betűt hozzáadva kapjuk meg a postal unit-ot, magát a teljes irányítószámot. Az adott szektoron belül két betű kombinációja jelöli a unitot. A teljes postai irányítószám így általában utca vagy háztömb szinten meghatározást ad, de előfordul, hogy egy-egy nagyobb épület, társasház, villa, vagy valamilyen közszolgálati szerv épülete külön irányítószámot kap. A példánkban ez tehát: SW1W 0NY

 

Bár az angol irányítószám felépítése szokatlan, személyes véleményem és tapasztalatom, hogy az utcaszintű helymeghatározás miatt nagyon praktikus tud lenni. A térképes keresés, vagy navigálás során az irányítószám megadása pontosan megmutatja az adott címet, és szűk környezetét, emellett elfelejthetjük a város-utcanév-házszám szentháromságon alapuló keresést, így címeket megtalálni sokszor gyorsabb és egyszerűbb. Ez a kis segítség ellensúlyozza azt az ellenérzést, amit a minden sarkon változó utcanevek, a követhetetlen házszámugrások, vagy a megjegyezhetetlenül hosszú, kimondhatatlan nevű címek okoznak. 

A bejegyzés trackback címe:

https://angliaimorzsak.blog.hu/api/trackback/id/tr398486016

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Afrika steht an der Elbe 2015.12.22. 21:19:27

Az angolok azt sem tudják, melyik a jobb kezük. Mit vársz tőlük?

bircaman szerkesztő maxval 2015.12.23. 05:43:19

Végre egy hasznos cikk.

C1_rider 2015.12.23. 09:02:09

Már ezért megéri Angliában élni.

roqfort 2015.12.23. 09:11:25

Köszi a hasznos infót!

na__most__akkor 2015.12.23. 09:47:22

@Afrika steht an der Elbe:
Jobban tudják mint mi.

EMBER az, akinek kardja van, és lovon jár.
Ja, és jobbkezes. Ezért fordulnak jobbra a középkori csigalépcsők. Aki fent van, az a nyerő.

Aki bal oldalon száll le a lóról, jobboldali közlekedés esetén az út közepén találja magát.
Jobbról leszállva a kard egyből kéznél van.

Tehát...

Az egyetlen értelmes módja a közlekedésnek a BALOLDALI.
Az egész világ fordítva van, szerintük.
És az ENGLISH dátum. Hónap, nap, év. Mi?

Mondjuk mi is hülyén írjuk a nevünket... a fontosabb családnevet előre.

Gyulimali 2015.12.23. 10:38:06

@na__most__akkor
Az megvan, hogy évszázadok óta nem karddal vívják a csatákat, és legalább a 2. világháború kezdete óta már lovasságot sem használnak?
süti beállítások módosítása